Composite Calendar

October 2017
Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
1
at George Phinney Classic
9:00 AM

vs Head of the Riverfront
All Day

at FSC Fall Invitational
9:00 AM
2
3
Eastern Conn. St.
Final
L, 3-2
4
at Regis (Mass.)
Final
W, 8-1

at Regis (Mass.)
Final
W, 5-2

at St. Joseph (Conn.)
Final
W, 3-0

at Mount Ida
Final
W, 2-0
5
6
7
at Williams Invitational
9:00 AM

at James Earley Invitational
11:00 AM

Lasell
Final
W, 3-0

at Simmons
Final
W, 9-0

Anna Maria
Cancelled

Regis (Mass.)
Final - OT
L, 2-1

Albertus Magnus
Final
W, 3-0

at Elms
Final
W, 3-0
8
at Williams Invitational
9:00 AM

at New Hampshire IDA Show #1
10:00 AM
9
Salve Regina
Final
L, 8-1

Mass.-Dartmouth
Final
W, 3-0
10
11
Suffolk
Final
W, 9-0

at Regis (Mass.)
Final
W, 4-0

Regis (Mass.)
Final
W, 3-0

at Suffolk
Final
W, 4-1
12
13
at Saints Invitational
4:00 PM

Clark University
Final
W, 3-0
14
at Empire 8 Championship
9:00 AM

at Becker Show
10:00 AM

vs Head of the Snake
8:00 AM

at GNAC Championship
9:00 AM

Emmanuel (Mass.)
Final
W, 3-0

Mass.-Boston
Final
W, 3-0

Mount Ida
Final
W, 3-1

Anna Maria
Final
W, 5-0

Mount Ida
Final
W, 9-0

Simmons
Final
W, 3-1
15
at Empire 8 Championship
9:00 AM

at GNAC Championship
9:00 AM

Salve Regina
Final
W, 9-0
16
17
at Bridgewater St.
Final
L, 7-4
18
at Rhode Island Col.
Final
W, 3-0

at Albertus Magnus
Final
W, 4-0
19
at Wesleyan (Conn.)
Final
W, 3-1

Springfield
Final
L, 7-1
20
21
at Roger Williams Show
10:00 AM

Johnson & Wales IDA Show
10:00 AM

Rivier
Final - OT
W, 3-2

vs Suffolk
@ Winchester Indoor Tennis Center
Final
W, 5-0

vs Susquehanna
@ Huntingdon, Pa.
Final
W, 3-0

Lasell
Final
W, 1-0

at Juniata
Final
W, 3-2

Lasell
Final
L, 2-0
22
at NEIGA Women’s Invitational
9:00 AM

at NEIGA Championship
9:00 AM

Simmons
Final
W, 5-2

Rhode Island
1:40 PM
23
at NEIGA Women’s Invitational
9:00 AM

at NEIGA Championship
9:00 AM
24
Rhode Island Col.
Final - 2OT
T, 1-1
25
at Emmanuel (Mass.)
Final
W, 2-0

Clark University
Final
L, 2-1
26
Western New Eng.
Final
W, 3-0
27
Sacred Heart
Final
L, 6-3

at Worcester St.
Final
L, 3-1
28
Intrasquad
JWU Providence

at UMass Dartmouth Show
10:00 AM

vs Head of the Fish
All Day

at Rhode Island IDA Show
10:00 AM

GNAC Championship

Sacred Heart
Final
L, 8-2

Mount Ida
Final
L, 1-0

Saint Joseph's (Me.)
Final
W, 3-0

at Mount Ida
Final
W, 3-0

Albertus Magnus
Final - 2OT
T, 1-1
29
Albertus Magnus
Final
W, 1-0
30
31
Simmons
Final
W, 2-0

Mount Ida
Final
W, 3-0
1
Norwich
Final
L, 2-1
2
Lasell
Final
W, 3-0
3
JWU Providence
at Ithaca Invitational
4:30 PM

Morrisville St.
Final
L, 2-1

at U. of New England
Final
L, 8-4
4
JWU Providence
at Ithaca Invitational
10:00 AM

at Salve Regina Show
10:00 AM

Simmons
Final
W, 3-0

at Lasell
Final
L, 2-0

Morrisville St.
Final
L, 5-1

U. of New England
Final
W, 4-0